
Мъж от ромски произход умира, след като чешката полиция коленичи на врата му и твърди, че наркотиците са причинили смъртта му. Ромски активисти виждат паралели с Джордж Флойд
В социалните мрежи масово се разпространяват видеоматериали от Теплице, Чехия, от полицейска интервенция срещу млад ром, който по-късно умира в извиканата на място линейка. Членове на ромската общност сравняват смъртта му със смъртта на Джордж Флойд, чернокож мъж, който беше убит от полицията в САЩ миналата година.
Един от намесилите се полицаи в продължение на няколко минути е коленичил върху врата на ромския мъж. По-късно младият мъж умира в линейката, извикана на мястото на инцидента от полицията.
Полицията твърди, че намесата им не е причина за смъртта, а че причината за смъртта са наркотиците, които ромът е употребил. Михал Мико, директор на организацията “Романонет”, написа в интернет, че това, което показва видеото, е “върхът на бруталността”.
Михал Мижигар, ромски студент по история и ромски изследвания, който през 2019 г. получи наградата Aspen Central Europe Leadership Award от Aspen Institute Central Europe, коментира, че кадрите показват “Ромският поток днес в Теплице!” Като припомни нападението над ромски деца в летния лагер, ръководен от ромската музикантка Ида Келарова, и смъртта на ром в полицейски арест в пицария в Жатец, той добави: “Чувствам се истински безсилен и тъжен. Това не е първият случай.”
На кадрите, разпространени в социалните медии, се вижда как трима полицаи се намесват срещу млад ром, който продължава да се опитва да се измъкне от тях. Единият служител държи краката на мъжа, а другият след това коленичи на врата му в продължение на няколко минути.
Трети полицай помага на мъжа, който крещи, да му сложи белезници. На кадрите се чува как няколко роми, които са случайни минувачи, коментират намесата.

“Задушават го” – чува се женски глас. “Това е тяхна работа”, казва мъжки глас, който защитава намесата на полицията.
“Останете долу, не ставайте”, съветва друг ром. Според говорителя на службата за спешна помощ в Устецка област Прокоп Воленик е било съобщено за сбиване между двама наркозависими, които по това време са били под въздействието на наркотици.
“Когато полицейският патрул пристигнал на мястото, единият от мъжете избягал, а другият бил задържан от полицаите и му били поставени белезници”, заяви говорителят на полицията Вероника Хишлерова пред таблоидния информационен сървър Blesk.cz. Служителите извикали линейка, тъй като арестуваният мъж бил под въздействието на наркотици.
“След това той умира в това състояние”, казва говорителят на полицията, като отхвърля тезата, че намесата на полицията е причинила смъртта на мъжа. Според бившия британски полицейски служител Петр Торак, MBE, ромски емигрант от Чешката република, въпреки че е твърде рано да се правят заключения, ситуацията му напомня и за смъртта на Джордж Флойд.
“От видеозаписите се вижда, че още един човек е загинал вследствие на полицейска намеса. Това ли е чешката версия на случая “Флойд”? Ще следя внимателно разследването и се надявам, че ако се установи, че полицаите са виновни, чешката правна система и цялото общество ще осъдят тази полицейска бруталност и ще потърсят отговорност от полицаите”, каза Торак.
Членът на ромската общност Емил Ворач, директор на организацията Khamoro, призова за протести срещу полицейската бруталност в отговор на този инцидент. “Никой, дори полицейските части, няма право да се намесва с непропорционална сила, която води до загуба на живота на човек скоро след това, дори на човек, който може да е наркозависим или да има други негативни, патологични наклонности. Не трябва ли обществото да може да бъде сигурно, че полицейските части ще се намесят професионално и пропорционално?” – пита той и призовава всички, които са обезпокоени от подобна бруталност, да предприемат действия: “Нека най-накрая да вдигнем глави и да обединим усилията си, най-малкото в тези ситуации”.
Източник: romea.cz
ФОТО: Фејсбук, колаж: Romea.cz
Една от областите залегнати в манифеста за нова политика в България на Постоянна ромска конференция е именно антиромските нагласи, която гласи:
България е демократична страна и споделя ценностите за зачитане на човешкото достойнство. През последните години ние забелязваме, че широко се разпространяват вредни процеси в нашето обществото – дясноекстремистки нагласи, които подкопават не само демокрацията, а и основите на съвместното ни съществуване. Сред българското население масово са разпространени негативните стереотипи към ромите. Ромите са най-мразената етническа група в обществото и това се наслагва от идеологиите на расизма, чиито вектори са крайно-десни, но също националистически десни и леви организации и представляващите ги интелектуалци.
В цялостните нагласи в обществото се наблюдават крайно десни тенденции, които осигуряват благоприятна среда за расистка пропаганда. Бруталното политическо говорене и поведение в последните години доведе до систематично унижаване на човешкото достойнство на ромите. Антиромските нагласи в България са постоянно най-високите в Европа. Последното проучване от 2020 година установи, че 82,3% от българите не биха приели ромите като съседи, 90,6%предпочитат да нямат приятел от ромски произход, по-малко от 1% от българите са склонни да встъпят в брак с лице от ромски произход и над 47% биха предпочели да не живеят в една и съща държава с роми. Сред българската общност преобладават схващанията, че негативните явления като безработица, насилие и престъпност са по вина на ромите.
Антиромските нагласи са пречка в усилията за насърчаване на равенството и изграждането на демократична и правова държава, равноправен член на ЕС.
Структурните антиромски нагласи трябва да спрат. Антиромските настроения са основната причина за социалното изключване на ромите. Необходимо е да се създадат мерки, гарантиращи равен достъп до жилищно настаняване, образование, здравеопазване и заетост. България се нуждае от ефективни антидискриминационни политики, за да преодолее тази несправедливост към ромите.
Политическите партии и коалиции, които се явят на предсрочните парламентарни избори, както и новото правителството трябва да:
